Garra rufa

Garra ruffa

Různé typy fauny neslouží pouze jako zemědělská zvířata nebo mazlíčci, ale mohou fungovat i jako součást léčebné terapie. Jedním z takovýchto zvířat, či v tomto případě spíše zvířátek, je rybka s exotickým názvem Garra Rufa.

Garra rufa – rybka z blízkého východu

Rybičky Garra Rufa pocházejí z oblasti blízkého východu. Nejběžněji se vyskytují ve vodách severního cípu Sýrie a na území dnešního Turecka. Jedná se o velice přizpůsobivý druh rybiček, které se běžně vyskytují nejen ve velkých řekách jako jsou Eufrat a Tigris, ale také v malých potůčcích a rybnících. Rozeznat je od dalších ryb můžete hlavně díky malému vzrůstu (14 cm je maximum) a červeně zbarvené ocasní ploutvi.

Léčivé schopnosti

Tento druh ryb se však nechová pro specifický vzhled, ale primárně kvůli léčebným účinkům. Mají totiž vzácnou schopnost pomáhat léčit či alespoň zmírňovat následky různých kožních chorob jako jsou lupenka nebo většinu typů atopických ekzémů, ale také bradaviček a akné. Stačí dát nohy, nebo jiné postižené místo do vody s těmito zázračnými rybkami a ony se o postiženou tkáň postarají tím, že ji prostě zkonzumují. Není to však bolestivá procedura, maximálně vás to může lechtat. Garra Rufa totiž nedisponuje zuby, ale pouze sosáčkem. I tím však dokáže potravu dostatečně rozmělnit. Rybičky tak mohou zastoupit také zručnost mnoha pedikerů.

Nejsou ovšem vhodné pouze k odstraňování postižené nebo suché kůže, ale jsou rovněž i velice přítulné a vždy se nechají rády pohladit, čímž působí pozitivním způsobem na psychiku. Běžně se tak Gara rudohnědá, jak zní její český název, využívá i jako součást pomocné terapie u duševních potíží. Samozřejmě, že nedokáží zlepšit těžké duševní stavy, ale od lehčích úzkostí a depresí pomoci mohou.

Chov

Chov rybiček Garra Rufa není náročný, ale je nutné splnit několik základních požadavků.
Dostatečnou filtraci, vzduchování, kvalitní ohřev vody, osvětlení a další. Pokud využijete k chovu dermaQuarium, máte již vše zajištěno a připraveno pro chov rybiček v běžných domácích podmínkách.