Garra rufa

Garra ruffa

Různé typy fauny neslouží pouze jako zemědělská zvířata nebo mazlíčci, ale mohou fungovat i jako součást léčebné terapie. Jedním z takovýchto zvířat, či v tomto případě spíše zvířátek, je rybka s exotickým názvem Garra Rufa.

Garra rufa – rybka z blízkého východu

Rybičky Garra Rufa pocházejí z oblasti blízkého východu. Nejběžněji se vyskytují ve vodách severního cípu Sýrie a na území dnešního Turecka. Jedná se o velice přizpůsobivý druh rybiček, které se běžně vyskytují nejen ve velkých řekách jako jsou Eufrat a Tigris, ale také v malých potůčcích a rybnících. Rozeznat je od dalších ryb můžete hlavně díky malému vzrůstu (14 cm je maximum) a červeně zbarvené ocasní ploutvi.

Pro zdraví

Tento druh ryb se však nechová pro specifický vzhled, ale primárně kvůli léčebným účinkům. Mají totiž vzácnou schopnost pomáhat léčit či alespoň zmírňovat následky různých kožních chorob jako jsou lupenka nebo většinu typů atopických ekzémů, ale také bradaviček a akné. Stačí dát nohy, nebo jiné postižené místo do vody s těmito zázračnými rybkami a ony se o postiženou tkáň postarají tím, že ji prostě zkonzumují. Není to však bolestivá procedura, maximálně vás to může lechtat. Garra Rufa totiž nedisponuje zuby, ale pouze sosáčkem. I tím však dokáže potravu dostatečně rozmělnit.

Při svém krmení navíc rybky vylučují z úst enzym jménem Ditranol. Ten funguje nejen jako dezinfekční prostředek, ale rovněž disponuje léčivými účinky, které mají pozitivní vliv na vrchní vrstvy kůže. Enzym tak může pomoci při hojení akné, popraskané kůže, modřin, otlaků, mozolů a dalších obdobných problémů. Rybky jsou navíc i poměrně družné a pokud budete chtít, můžete si je pohladit. I takováto drobnost může alespoň o trochu zlepšit vaši náladu, zvláště, pokud bude léčba pomocí Garra Rufa úspěšná.

I pro krásu

I přesto, že jsou rybky Garra rufa poměrně efektivní co se týče léčby mnoha kožních chorob, běžně se využívají i k běžným kosmetickým procedurám. Konec konců, ve většině případů jsou využívány hlavně kosmetickými salóny. Ovšem i pedikůru, manikůru nebo peeling zvládnou na jedničku s hvězdičkou. Při ožďubování jednotlivých části těla si nejen zlepšíte vlastnosti své pokožky, ale také se dokonale uvolníte. U této procedury se dá totiž krásně relaxovat.

Chov

Chov rybiček Garra Rufa není náročný, ale je nutné splnit několik základních požadavků.
Dostatečnou filtraci, vzduchování, kvalitní ohřev vody, osvětlení a další. Pokud využijete k chovu dermaQuarium, máte již vše zajištěno a připraveno pro chov rybiček v běžných domácích podmínkách.